مقالات تبلیغاتی

HBA آژانس تبلیغاتی

بازاریابی ویروسی (Viral Marketing)


ساخت تیزر تبلیغاتی با کیفیت درجه یک

بازاریابی ویروسی یک استراتژی بازاریابی است که مردم را به بازگو کردن پیام بازاریابی شما به دیگران,برمی انگیزد. این امر می تواند باعث جلب توجه بسیار زیادی به خدماتی که ارائه می کنید و یا محصولاتی که تولید می کنید باشد.جلب توجه تصاعدی!
یک نفر به دو نفر می گوید,اندو به چهار نفر می گویند,ان چهار نفر به هشت نفر می گویند و.... بعنوان مثال,در بازاریابی توسط پست الکترونیک, اگر پست الکترونیکی شما شامل عنصری باشد که دریافت کننده را به فرستادن ان پیام به دیگران ترغیب کند,شما یک بازاریابی ویروسی انجام داده اید.
بازاریابی ویروسی به نرخ بالای تبادل بین اشخاص بستگی دارد. اگر درصد زیادی از دریافت کنندگان پیامی,انرا به تعداد زیادی از دوستان خود ارسال کنند,رشد ارسال ان پیام بسیار قابل توجه خواهد بود و به طبع اگر تعداد تبادل کم شود,رشد با شکست روبرو خواهد شد.مسابقات,رای گیری و نظرسنجی,بازی و حتی لطیفه از فرم های دیگر بازاریابی ویروسی هستند. اگر شما به 110 نفر پست الکترونیکی بفرستید و فقط 52 % از آن افراد صرفا به یک نفر از دوستان خود پیام شما را منتقل کنند,شما براحتی پیام خود را به 52 نفر دیگر رسانده اید. 52 نفری که ممکن بود هیچ وقت پیام شما را دریافت نکنند. شما با استفاده از بازاریابی ویروسی مشتریان بیشتری جلب خواهید کرد.
بازاریابی ویروسی به معنای عرضه تسهیلاتی به طور مجانی و دادن اجازه به افراد برای انتقال ان به دیگران است.مقصود اصلی از بازاریابی ویروسی,پراکندن پیام میان مردم به هر تعداد ممکن است, بدون اینکه پولی برای تبلیغات صرف شود. در واقع این نوع بازاریابی مانند ویروس خود را تکثیر می کند و مشتری منتشرکننده ان است.
متداول ترین روش برای انجام این نوع بازاریابی شبکه جهانی اینترنت است که با افزایش تعداد کاربران اینترنت, اهمیت ان رز به روز افزایش بیشتری می یابد. خریداران کالا و خدمات به صورت انلاین دایما در حال توسعه شبکه خود هستند و بیشتر از گدشته به سایر خریداران برای یادگیری و یا توصیه محصولات و خدمات جدید متکی هستند. اغاز یک طرح بازاریابی ویروسی اثربخش,مستلزم ارایهء یک دلیل یا انگیزه قوی به افراد است تا ان ها را تشویق به ارسال پیام و یا تبلیغ مورد نظر به دوستان و اطرافیانشان کند. به طور مثال طنزها و لطیفه ها معمولا خیلی سریع از فردی به فرد دیگر انتقال پیدا می کند,صرفا به این دلیل که بامزه و خنده دارند.
بنابراین کلید موفقیت در نهایت در دست بازاریابان است چرا که ان ها باید با ارایهء ایده ها و تشویق خلاقانه,انگیزه لازم را به افراد برای ارسال پیام مورد نظر به دیگران بدهند. یک ایده جالب توجه, به عنوان مشوق می تواند مشتریان را تشویق کند تا برای توصیه محصول و یا نام تجاری مورد نظر با هم ارتباط برقرار کنند.
مشاوره و برنامه ریزی تبلیغات

انواع بازاریابی ویروسی :
انواع بازاریابی ویروسی به شرح زیر است:
-ویروسی ارزشی: در این حالت افراد تجربیات با کیفیت خود را با دیگران سهیم می شوند فرد الف
محصولی را امتحان میکند و آن را خوب می یابد. پس او به فرد ب میگوید که او نیز این محصول را امتحان کند. سایتهای هات میل، آمازون، یاهو و کتابهای هری پاترهمگی مثا لهایی از این نوع بازاریابی هستند. در این حالت محصولات باید به اندازه کافی خوب باشند تا منجر به ترغیب افراد شوند. در واقع استفاده از این جمله که " این موضوع را برای دوستان خود به صورت رایگان ارسال کنید" یک محصول را ویروسی نمی کند، بلکه آنها فقط به استفاده کنند گان اجازه می دهد تا درباره محصولات خوب با دیگران صحبت کنند.
-ویروسی حیلهای: افراد به دلایل زیادی ، ازطریق تشویق دیگران سعی در فروش محصول می کنند. فرد الف سعی می کند تا فرد ب را متقاعد کند که محصول را امتحان کند، زیرا ممکن است در صورت استفاده فرد ب از آ ن محصول، فرد الف پاداشی دریافت کند. در این حا لت استفاده کننده بایستی احساس کند که پاداش ارزشمند است و اینکه محصولات به اندازه کافی خوب باشند که برای نارضایتی احتمالی دیگران بتوان ریسک کرد. به عبارت ساده ، زمانی که محصولات به اندازه کافی با کیفیت نیستند ، افزودن پاداش ممکن است منجر به واکنش شدید استفاده کننده در برابر فروش شود.
- ویروسی حیاتی: افراد میخواهند تا در تجربیات خود با کسانی شریک شوند که به محصولات معین و ویژه ای نیاز دارند. فرد الف می خواهد در تجربه یک محصول با فرد ب شریک شود و فرد ب نیاز به محصول دیگر دارد و الی آخر. نرم افزارآکروبا ت و سا یت ای بی مثالهایی از این دسته اند. در این حالت استفاده کننده است که بایستی احساس کند که آن تجربه و محصول ارزشمند است تا علاوه بر ایجاد تغییر در خود شخص دلیلی برای ارسال آن به دیگران نیز داشته باشد.
- ویروسی مار پیچی: افراد می خواهند تا در تجربیات شاد، و یا جالب با دیگران شریک شوند. فرد الف می خواهد تجربه خود را با فرد ب در میان بگذارد، به خاطر اینکه او فکر می کند که فرد ب نیز آن موضوع را مثل خودش شاد ، و یا جالب می داند. ذکر این موضوع لازم است که محصولات و کالاهای اجباری مناسب این طبقه نیستند.
- ویروسی ناخوشایند: افراد به دیگران درباره تجربیات منفی خود هشدار می دهند فرد الف محصول را امتحان می کند و در می یابد که محصول خیلی بدی است . سپس او مانع استفاده فرد ب از این محصول می شود. کسی که محصولاتی با کیفیت پایین ایجاد می کند که مطابق با نظر و سلیقه استفاده کننده نیست. یا محصولاتی که استفاده کننده حالت مزورانه ای را در آن محصول مشاهده می کند، این نوع ویروس را ایجاد می کند.
مطابق با آ نچه ذکر شد برای ویروسی ساختن بایستی نوع آن را در نظر داشت. شرکتها باید سعی کنند تا نیازها و خواسته های استفاده کنندگان خود را شناسایی و برای برآورده ساختن و ارضای آ ن نیازها و خواسته ها، محصولاتی را ایجاد کنند که منجربه یک تجربه مثبت دراستفاده کننده شود. مطابق با بررسیهای صورت گرفته به طور متوسط استفاده کنندگان بر خط، دوازده نفر دیگر را از تجربه خرید خود آگاه می کنند و این پویایی،قدرت بازاریابی ویروسی است.
دلیل محبوبیت بازاریابی ویروسی:
- شبکه های اجتماعی کاملاً به سمت وب حرکت کرده اند. اکنون بخش بزرگی از دوستان و اعضای خانواده هر شخص روی خط است یا به زودی به آن متصل می شود.
- تماس شخصی بر روی وب تقریباً به صورت رایگان است. هر شخص می تواند در عرض کمتر از یک روز با صد نفر ارتباط برقرار کند و هر کدام از این صد نفر نیز به نوبه خود می توانند با بیش از صد نفر دیگر ارتباط برقرار سازند. در واقع هرم ارتباطی می تواند در مدت یک روز ساخته شود.
- تأثیر شبکه نقش مهمی را ایفا می کند. همان طور که افراد بیشتری ثبت نام می کنند، آنها می توانند با گروه بزرگتری ارتباط برقرار کنند و به زودی تعداد کل به صورت تصاعدی افزایش می یابد.
کارهای شرکتها برای ایجاد انگیزه در مشتریان:
•خدمات یا مفاهیم ارزشمند
•تشویق مالی (در شکل رقابت و مسابقه یا برنامه های حق و حساب )
•احساس تشخص به علت همراه بودن با نام و نشان تجاری شرکت
•سرگرمی (انیمیشن، کارت پستال و...)
نویسنده: نفیسه احمدیان