مقالات تبلیغاتی

HBA آژانس تبلیغاتی


نگاهی به رسانه های تبلیغاتی (mass media advertising)

- تلویزیون ، رادیو (TV , radio)

تلویزیون یکی از اثر بخش ترین رسانه ها در طول تاریخ بوده است . رسانه ای که روز به روز بر مخاطبانش افزوده می شود و دسترسی گسترده ای به کسب و کارها می دهد . تلویزیون با ضریب نفوذ بالایی پر مخاطب ترین رسانه کشور است . طبق بررسی انجام شده 85% افراد بیش از یک ساعت در روز به تماشای تلویزیون اختصاص می دهند . هزینه تبلیغات تلویزیونی بسته به نوع شبکه و همچنین ساعات پخش آن تعیین می شود. برای سفارش زمان پخش تبلیغ کنندگان باید مواردی چون برنامه های قابل دستیابی، اثر بخشی برنامه های مختلف و میزان دستیابی توجه کنند.

ادامه مطلب...

آگهی تبلیغاتی موفق و کلود هاپکینز :


image

«درک درست تبلیغات یا حتی آموزش اصول و مبانی آن، باید با دیدی صحیح آغاز شود، تبلیغات فن فروشندگی است. اصول آن اصول فن فروشندگی است. موفقیت ها و شکست ها، در این دو حیطه، بر اثر دلایلی مشابه پدید می آیند. پس هر پرسش تبلیغاتی باید طبق استانداردهای فروشندگی پاسخ داده شود. بر این نکته تاکید می کنم. تنها هدف تبلیغات، افزایش فروش است. سودآوری یا عدم سودآوری آن به میزان فروش بستگی دارد. تبلیغات برای ایجاد یک تاثیر کلی نیست‎؛ برای ثبت نام شما در اذهان مردم نیست. برای کمک به فروشندگان دیگر شما نیست. با آن مثل یک فروشنده رفتار کنید. آن را مجبور به توجیه خود کنید. آن را با دیگر فروشندگان مقایسه کنید. هزینه و نتیجه را حساب کنید. بهانه ای را از یک فروشنده خوب نمی پذیرید، از آن هم نپذیرید. آنگاه چندان به خطا نخواهید رفت.»
ادامه مطلب...

تبلیغات در نقطه خرید-POP ADVERTISING


image

صنعت تبلیغات طیف گسترده‌ای از شرکت‌های تولیدی، مونتاژ، طراحی و نمونه‌سازی، چاپ، انبارداری، توزیع و نصب تجهیزات تبلیغ‌گری تا سایر حرفه‌های مربوط به تفریحات را در بر می‌‌گیرد. تبلیغات در نقطه خرید در ابتدا به خاطر ماهیت منطقه‌ای و خرد آن، رابطه ضعیفی با تبلیغات به معنای اعم آن داشت. عبارت تبلیغات در نقطه خرید (Point Of Purchase) به اختصار پاپ (POP) نامیده می‌شود. تبلیغات در نقطه خرید طی سال‌های اخیر رشد یکنواختی را تجربه کرده و این امر مرهون تلاش‌های انجمن تجاری بین‌المللی تبلیغات در نقطه خرید POPAI است که به‌طور مشخص بر پیامی تحت عنوان “سه‌چهارم” تأکید دارد و این تأکید به این معنی است که سه‌چهارم تصمیمات مشتریان برای خرید کالا یا خدمت در نقطه خرید شکل می‌‌گیرد.
ادامه مطلب...

قوانین تبلیغات در بازاریابی


image

1. هیچ قانون و یا فرمول جهان شمول تبلیغات وجود ندارد ، جز اینکه تبلیغات نقش کلیدی دارد.
2. تبلیغات هم مثل فکر کردن، طبیعت ثانویه بشر است.
3. تبلیغات یک پاسخ هوشمندانه غریزی بشر و یا برندها به محیط به شدت رقابتی برای ممتاز شدن و یا گستردن خود است.
ادامه مطلب...

عنوان آگهی تبلیغاتی و تاثیر آن در فروش


image

عنوان آگهی های پر فروش چه مشخصاتی دارند. در نوشتار زیر عنوان های هشت گانه ای که بارها آزمایش شده و منجر به فروش بیلیونها دلار کالا و خدمات شده اند، معرفی می شوند. آنها را با دقت بخوانید، به کار بگیرید و سپس در صدد خلق روش منحصر به فرد خود برآیید.
1.عنوان های بی واسطه
2.عنوان با واسطه
3.اخبار
4.چگونه
5.سؤال
6.عنوان های امری

ادامه مطلب...

اصول مهم برای ساخت آگهی تبلیغاتی موثر


image

یک آگهی موثر در درجه اول باید توجه مخاطب را جلب و سپس او را بدان محصول علاقمند سازد. سپس تمایل او را برای پیگیری موضوع افزایش دهد و بالاخره همان آگهی موثر باعث فروش کالا، خدمت یا ایده مورد نظر شود. در ساخت یک آگهی موثر باید پنج اصل اساسی زیر مورد توجه قرار گیرد:
۱) اصل اول: طرح مناسب
یک آگهی خوب باید دارای طرح مناسب باشد؛ این طرح می تواند عکس، نقاشی یا حروف چاپی باشد که به عنوان عناصر گرافیگی مورد استفاده قرار می گیرد. در انتخاب طرح مناسب نکات زیر را همواره مدنظر داشته باشید:

ادامه مطلب...

بازاریابی ویروسی (Viral Marketing)


image

بازاریابی ویروسی یک استراتژی بازاریابی است که مردم را به بازگو کردن پیام بازاریابی شما به دیگران,برمی انگیزد. این امر می تواند باعث جلب توجه بسیار زیادی به خدماتی که ارائه می کنید و یا محصولاتی که تولید می کنید باشد.جلب توجه تصاعدی!
یک نفر به دو نفر می گوید,اندو به چهار نفر می گویند,ان چهار نفر به هشت نفر می گویند و.... بعنوان مثال,در بازاریابی توسط پست الکترونیک, اگر پست الکترونیکی شما شامل عنصری باشد که دریافت کننده را به فرستادن ان پیام به دیگران ترغیب کند,شما یک بازاریابی ویروسی انجام داده اید.

ادامه مطلب...

ده روش موثر بازاریابی ویروسی


image

بازاریابی ویروسی به مردم این امکان را می دهد تا از محصولات و سرویسهای شما به صورت رایگان استفاده کنند. این امکان در جهت چند برابر کردن و سرعت بخشیدن به فروش شما در اینترنت بسیار موثر خواهد بود.
ایده پنهان در بازاریابی ویروسی این است که شما تبلیغ خود را به همراه جایزه ای در اختیار دیگران برای استفاده یا هدیه آن به دیگران، قرار می دهید.

ادامه مطلب...

روش های بازاریابی ویروسی و اهداف آن:


image

از طریق وب: نوشتن در یک وب مبتنی بر قالبی که اطلاعات را به پست الکترونیکی برمی گرداند و برای دریافت کنندگان می فرستد.
از طریق ایمیل: این نوع خیلی معمول است; ارسال پست الکترونیکی مثل جوک ها, نقل قول ها و عکس های توافقی.
دهان به دهان: شایذ سریع ترین شیوه به وجود امده در انتقال باشد. پیام هایی که به سرعت بین کاربران در ایتنرنت منتقل می شود.

ادامه مطلب...

مشکلات و ویژگی های بازاریابی ویروسی:


image

- کنترل نام و نشان تجاری: این که شرکت، کنترلی بر روی نام و نشان تجاری خود ندارد. شرکت نمی داند که در آینده چه کسی قصد برقراری ارتباط را دارد. در نتیجه، بسیاری از پیامها ممکن است توسط افرادی غیر از مخاطبان هدف به پایان برسد. علاوه بر این در بعضی موارد افراد ممکن است، پیام را تعدیل یا چیزی را به آن اضافه کنند که این باعث ادراک متفاوت افراد از نام و نشان تجاری شرکت شود، چیزی که مورد نظر شرکت نبوده است.
ادامه مطلب...

شرکت تبلیغاتی


ساخت تیزر تبلیغاتی - آژانس تبلیغاتی hba

یک شرکت تبلیغاتی در واقع سرویسی است مبتنی بر کسب و کار که به ایجاد، برنامه ریزی، هماهنگی تبلیغات و اشکال دیگر ارتقا و بازاریابی محصول برای مشتری اختصاص داده شده است . یک شرکت تبلیغاتی می تواند یک استراتژی کلی فروش و برندینگ برای مشتری داشته باشد وترویج و پیشرفت را برای او به ارمغان آورد. مشتریان یک شرکت تبلیغاتی عبارتند از شرکت ها ، سازمان های خصوصی ، سازمان های غیر انتفاعی و بانک ها ، بیمه ها و... شرکت های تبلیغاتی خدماتی نظیر تبلیغات تلویزیونی ، تبلیغات رادیویی ، تبلیغات محیطی ، تبلیغات آنلاین و... را بعنوان کمپین های تبلیغاتی ارائه می دهند .
ادامه مطلب...

هدایای تبلیغاتی


ساخت تیزر تبلیغاتی - آژانس تبلیغاتی hba

هدایای تبلیغاتی در افزایش فروش محصولات نقش بسیار مهمی ایفا می کند، استفاده از هدایای تبلیغاتی می تواند مشتریانی را که تبلیغات شرکتها را در رسانه یا جاهای دیگر دیده اند بسوی شرکت ها سوق دهد و آنها را به برقراری تعامل ترغیب نماید. یکی از نکات مهم در ارسال هدایای تبلیغاتی این است که نام شما به وسیله آن هدیه در ذهن مخاطب ماندگار می شود و در زمان خرید محصولات به صورت نا خود آگاه نام شما در ذهن مشتری تداعی می گردد. با توجه به اینکه درصد بسیار بالایی از هدایای تبلیغاتی برای قدردانی از مشتریان یا همکاران بکار رفته و بسیاری از آنها از هدیه تبلیغاتی خود استفاده می کنند، ارائه هدیه ای خلاق که مخاطب را به هیجان آورد باعث خوشنودی مخاطب و پیدا شدن نگرش مثبت نسبت به تبلیغ کننده در او می گردد. فروشندگان با تجربه می دانند که بیشتر خریدهای مشتریان تحت تاثیر هیجانات و احساسات آنها شکل می گیرد و منطق نقش کمتری در خرید دارد . اگر شما بتوانید توجه مشتریان بالقوه را جلب نمایید و به علایق و خواسته های آنها پاسخ دهید، قادر خواهید بود به سرعت بر تصمیم گیری های خرید آنها تاثیر گذار باشید و آنها را به مشتریان بالفعل تبدیل کنید . انجمن بین المللی کالاهای تبلیغاتی تحقیقات گسترده ای را در این زمینه صورت داده است . بر اساس این تحقیقات شرکت هایی که از هدایای تبلیغاتی استفاده می نمایند در مقایسه با سایر شرکت ها احتمال تماس هدیه گیرنده گانشان دو برابر است. در رقابت هایی که امروزه وجود دارد شرکت هایی موفق می شوند که بتوانند ارزش های بیشتری برای مشتریان به وجود آورند و بنا به گفته سرجیو زیمن؛در توانشان باشد که دلایل بیشتری به مشتریان ارائه کنند تا آنها را به خرید و به وجود آورنده ی رابطه بلندمدت با شرکت ترغیب سازند. شرکت هایی که فلسفه بازاریابی را پذیرفته اند یعنی مشتری و جامعه را مدنظر داشته و محور عمل خود قرار داده اند،در تلاش برای به وجود آوردن و افزایش مداوم ارزش های بیشتری برای مشتریان خود هستند.
ادامه مطلب...

طراحی لوگو و اهمیت رنگ


ساخت تیزر تبلیغاتی - آژانس تبلیغاتی hba

رنگ می تواند یک ابزار ارتباط بصری مهم باشد که می تواند به طور صمیمانه ای بر روانشناسی بیننده در سطحی نیمه هشیار تأثیر بگذارد. رنگ می تواند در تعیین یک ارتباط مصرف کننده با محصول داده شده یا کمپانی کمک کند و نقشی مهم در به خاطر ماندن برند در ذهن بیننده دارد. رنگ می تواند یک گوناگونی عظیم از احساسات و حتی خاطرات را بیرون بکشد. یک تفسیر شخصی از رنگ می تواند به فاکتور هایی مانند سن، ملیت، حرفه، علاقه، و اولویت های شخصی بستگی داشته باشد. از این رو این توضیح نمی تواند به اندازه کافی در استفاده صحیح از رنگ موثر باشد، شما باید به طور کامل درک دقیقی از هدف افراد مورد نظرتان داشته باشید. برای مثال، زمان رویارویی با یک محصول جدید، رنگ و ظواهر بصری (93%) دیگر فاکتور ها مانند بافت (6%) و صدا و بو (1%) در ذهن مصرف کننده باقی می ماند. حتی جالب است که بدانید 85% از خریداران می گویند که رنگ یکی از دلایل اصلی آن ها برای انتخاب و خریدن یک محصول است. و دیگر تحقیقات نشان داده است که رنگ شناسایی یک برند را بیشتر از 80% بالا می برد. این یک آمار شگفت انگیز است زمانی که شمابه این قضیه فکر کنید که اعتماد مشتری، ارتباط مستقیم با مطرح شدن یک برند را دارد. شما باید به طور عاقلانه ای شاخه های رنگی را در زمان طراحی یک لوگو مد نظر داشته باشید.
ادامه مطلب...

کارت ویزیت و افزایش تماس های تجاری


ساخت تیزر تبلیغاتی - آژانس تبلیغاتی hba

هرگاه در جلسات کاری، نشست های تجاری، گردهمایی های اجتماعی یا حتی در خیابان، فرد یا افرادی را ملاقات کردید پس از آشنایی و گفت وگوهای اولیه از ایشان درخواست کارت ویزیت کنید. آنها از این درخواست شما خرسند خواهند شد. طبیعتاً پس از دادن کارت شان از شما درخواست کارت خواهند کرد اما اگر این کار را نکردند شما کارت تان را ارائه نکنید. هیچ گاه لازم نیست به کسی چیزی را تحمیل کنید که تمایلی به آن ندارد. نگران نباشید چون شما کارت شان را در اختیار دارید و می توانید با آنها تماس برقرار کنید. پس از دریافت کارت تشکر کنید. پشت و روی کارت را به دقت بخوانید. اگر در مورد اطلاعات روی کارت سوالی برایتان پیش آمده است،بپرسید. اطمینان حاصل کنید که تمامی اطلاعات مورد نیاز از قبیل نام، سمت، نشانی، شماره تماس و آدرس ای میل روی کارت نوشته شده باشد. اگر هر کدام از موارد فوق روی کارت وجود نداشت سوال کنید و اطلاعات کسری را روی کارت یادداشت کنید.
ادامه مطلب...

تبلیغات اینترنتی


ساخت تیزر تبلیغاتی - آژانس تبلیغاتی hba

در ايران اينترنت از سال 1376 بطور نسبتاً فراگير به كار گرفته شده و تعداد كاربران آن بطور فزاينده‌اي در طول ساليان اخير افزايش يافته است. با وجود اينكه تعداد سايتهاي فارسي از رشد بسياري برخوردار بوده است اما همچنان تعداد تبليغات اينترنتي اين سايتها بسيار كم و ناچيز مي‌باشد. اين موضوع باعث شده مشكلات مالي فراواني براي سايتها بوجود آيد چرا كه يكي از مهترين منابع درآمد سايتها در دنيا، درآمدهاي ناشي از تبليغات مي‌باشد. مشكلات مالي سايتهاي ايراني، بسياري از آنها را پس از مدتي به تعطيلي مي‌كشاند و اين به معناي از دست رفتن فرصتهاي شغلي براي عده‌اي مي‌باشد. نكته قابل توجه ديگر اين است كه بازار تبليغات اينترنتي سايتها فقط محدود به يك كشور و يا يك منطقه خاص نمي‌باشد اين به معناي دسترسي به بازاري بسيار گسترده است كه متأسفانه به دليل عدم استفاده مناسب سهم سايتهاي ايراني از حجم درآمد ناشي از فعليتهاي تبليغاتي بسيار اندك است
ادامه مطلب...

تبلیغات اینترنتی و اهمیت آن


ساخت تیزر تبلیغاتی - آژانس تبلیغاتی hba

مراجعین وب هدفمند هستند و به تبلیغاتی كه به هدف آنها مربوط نشود، توجهی نمی كنند. برای موفقیت، آگهی ها باید با اهداف و آنچه در ذهن كاربران است، هماهنگ باشد. دلایل مختلفی برای عدم موفقیت تبلیغات روی وب وجود دارد. اما این موضوع زمانی قابل توجه است كه آگهی به موضوع مورد علاقه كاربر مربتط باشد و باز هم شكست بخورد. چرا این اتفاق می افتد؟ برای شروع باید علل موفقیت تبلیغات متنی در موتورهای جستجو را بررسی كنیم. هر كاربری به دنبال یك هدف است ممكن است دنبال اطلاعاتی درباره دوربینهای دیجیتال باشد یا بخواهد كتابی خریداری كند. در هر صورت، توجه كاربر كاملا به مسائلی معطوف است كه به نحوی او را به هدف خود می رساند. هنگامی كه كاربر عنوانی برای جستجو وارد می كند، موتور جستجو آگهی هایی را كه مستقیما مربوط به موضوع جستجو باشد، برمی گرداند. بنابراین كاربران آنها را مشاهده و دنبال می كنند. حتی این گونه آگهی ها موثرتر از نتایج دیگر جستجو هستند زیرا نشان دهنده اعتبار تبلیغ كننده و علاقه او به جذب مشتریان است.
ادامه مطلب...

روش های تبلیغ در اینترنت


ساخت تیزر تبلیغاتی - آژانس تبلیغاتی hba

مراجعین وب هدفمند هستند و به تبلیغاتی كه به هدف آنها مربوط نشود، توجهی نمی كنند. برای موفقیت، آگهی ها باید با اهداف و آنچه در ذهن كاربران است، هماهنگ باشد. دلایل مختلفی برای عدم موفقیت تبلیغات روی وب وجود دارد. اما این موضوع زمانی قابل توجه است كه آگهی به موضوع مورد علاقه كاربر مربتط باشد و باز هم شكست بخورد. چرا این اتفاق می افتد؟ برای شروع باید علل موفقیت تبلیغات متنی در موتورهای جستجو را بررسی كنیم. هر كاربری به دنبال یك هدف است ممكن است دنبال اطلاعاتی درباره دوربینهای دیجیتال باشد یا بخواهد كتابی خریداری كند. در هر صورت، توجه كاربر كاملا به مسائلی معطوف است كه به نحوی او را به هدف خود می رساند. هنگامی كه كاربر عنوانی برای جستجو وارد می كند، موتور جستجو آگهی هایی را كه مستقیما مربوط به موضوع جستجو باشد، برمی گرداند. بنابراین كاربران آنها را مشاهده و دنبال می كنند. حتی این گونه آگهی ها موثرتر از نتایج دیگر جستجو هستند زیرا نشان دهنده اعتبار تبلیغ كننده و علاقه او به جذب مشتریان است.
ادامه مطلب...

طراحی لوگو برند

آماده طراحی لوگو برای شروع امور بازاریابی و تبلیغات کسب‌وکار خودتان هستید؟ خواه این کار را خودتان انجام می‌دهید یا به یک طراح گرافیک دیگر برون‌سپاری می‌کنید، پیش از هر چیز چند نکته تحقیقی را باید در این رابطه مدنظر قرار دهید. نگران نباشید، نمی‌خواهم به شما پیشنهاد دهم که برای این کار بهتر است با یک شرکت تحقیقات بازار یک قرارداد تحقیقاتی بزرگ و کامل ببندید و تحلیل بازار تحویل بگیرید. این‌گونه تحقیقات برای شرکت‌هایی مناسب است که فرایند برندسازی مجدد را مدنظر داشته باشند یا بخواهند با یک شرکت دیگر ترکیب شوند. برای کارآفرینان و برخی از کسب‌وکارهای کوچک یک بررسی بصری کوتاه از عملکرد رقبا نقطه مناسبی برای شروع به‌حساب می‌آید.

ساخت تیزر تبلیغاتی - آژانس تبلیغاتی hba
ادامه مطلب...

جادوی تبلیغات

تولید انبوه كه از ویژگی های عصر نوین است؛ فروش انبوه را نیز به همراه داشته، بنابراین همواره شركت های تجاری بزرگ جهت فروش و تولید بیشتر، محتاج آن هستند كه در نگرش، بینش، دانش و رفتار مخاطبان خود تغییراتی اساسی ایجاد نمایند. بدون شك آینده از آن كسانی خواهد بود كه با به كارگیری بهترین روش ها، گوی سبقت را از رقیبان می ربایند. تبلیغات با هر مفهومی، به علت ناشناختگی و پیچیدگی های انسان كه همواره مخاطب این فرایند است و نیز به دلیل گستردگی ابعاد سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، تكنولوژیكی آن، موضوعی پیچیده به شمار می رود. امروزه تبلیغات در انتخاب نوع مسكن، خوراك، وسایل زندگی، اتومبیل شخصی، نوع ورزش و... تاثیر بسزایی گذاشته است. فناوری اطلاعات و روش های اطلاع رسانی اینك به درجه ای از رشد و پیشرفت در عرصه های سخت افزاری و نرم افزاری رسیده است كه كمتر شاخه ای از زندگی جمعی را می توان یافت كه از دستاوردهای این فناوری، تاثیرات مستقیم و غیرمستقیم نگرفته باشد. شركت های تجاری نیز از وسایل ارتباطی جهت اطلاع رسانی در خصوص كیفیت كالاهایشان بهره می برند. مفهوم بازاریابی گاهی به قدری بدیهی و پیش پا افتاده به نظر می رسد كه در میان انبوه تلاش ها، اولویت خود را از دست می دهد؛ در حالی كه واقعیت این است كه با رشد و توسعه مردم سالاری و رقابت در عرصه های گوناگون به طور روزافزون به اهمیت مدیریت بازار افزوده می شود. اصول مدیریت بازار شیوه و فنون ارضای هرچه بیشتر و بهتر نیازهای مصرف كننده را تشكیل می دهند؛ براساس این خط مشی ارزش یك كالا یا خدمت فقط به میزان رضایت مصرف كنندگان و مخاطبان آن بستگی دارد.
ادامه مطلب...

تبلیغات و بیلبورد

من کار تحقیقم را در حوزة فضای مجازی به بررسی بیلبوردها به خصوص بیلبوردهای آموزشی اختصاص داده ام، و قصد دارم در این مقاله به مطالعة تأثیر بیلبوردهای آموزشی بر میزان استفاده ی کاربران از خدمات آموزشی موجود در بیلبوردها متمرکز شوم و در واقع مطالعه ای موردی در این زمینه انجام دهم. من در این مقاله بیلبوردهای آموزشی را مد نظر دارم و می خواهم با این تعریفی که به طور کل از بیلبوردهای مختلف دارم بیلبوردهای آموزشی را مورد مطالعه قرار بدهم.در این جا سوالی که باعث شده من از بین بیلبوردهای مختلف، بیلبوردهای آموزشی را انتخاب کنم مطرح می کنم، سوال من این است، بیلبوردهای آموزشی که در سطح شهر تهران وجود دارد می توانند برای عموم مردم مورد توجه باشند یا این بیلبوردها فقط توجه قشر خاصی از مخاطبان را به خود جلب می کنند.
ادامه مطلب...

تبلیغات و روابط عمومی

یکی از منفی ترین نوع نگاه به رسالت و کار روابط عمومی نگاه تبلیغی و وظیفه تبلیغاتی این فن است که متاسفانه به آن نیز دامن زده می شود.
روابط عمومی گاهی با تبلیغ و پروپاگاندا و آگهی های تجارتی اشتباه می شود. این قبیل فعالیت ها ممکن است اجزای روابط عمومی را تشکیل دهند ولی اجزایی نیستند که حاصل جمع آنها مساوی با روابط‌عمومی باشد. بین این امور و فعالیت های روابط عمومی تفاوت فاحش وجود دارد .(کسی که به کار روابط عمومی می پردازد ، هدفش تنها شهره ساختن این و آن نیست بلکه هدف او کشف امور مورد علاقه جامعه و ایجاد هماهنگی و اعتماد بین سازمان و جامعه بر مبنای تامین منافع و علاقه های طرفین می باشد.) جهت آشنایی بیشتر با روابط عمومی و تبیلغات ابتدا تعریف هایی از آنها ارایه می کنیم .
تعریف تبلیغات تبلیغات عبارت است از استفاده از وسایل ارتباط جمعی و یا سایر وسایل برای به ‌دست آوردن مشتری و یا خریدار بیشتر و در حقیقت فروش کالا که این کار با استفاده از پول و هزینه‌های گوناگون برای پرداخت نرخ آگهی ها و برای به دست آوردن منافع مالی سریع و مستقیم انجام می گیرد.
ادامه مطلب...

آگهی بازرگانی و قوانین تبلیغات

یک آگهی تبلیغاتی از لحظهٔ ایجاد ایده و آغاز عملیات اجرائی تا مرحله انتشار و پس از آن، با حقوق افراد و گروه‌های متفاوتی در تلاقی است که برخی از آنها در ازاء بهره‌مندی از این حقوق تکالیفی بر عهده‌شان قرار می‌گیرد. این افراد و گروە‌ها به‌طور مشخص‌تر چه کسانی هستند: الف: آگهی و صاحبان حق ۱. صاحبان آگهی: صاحب آگهی فرد حقیقی یا حقوقی است که با توجه به ارائهٔ کالا یا خدمتی از سوی آگهی وی تولید و منتشر می‌شود ممکن است صاحب آگهی، کالا یا خدماتی ارائه نکند، اما در انتشار آگهی به‌نحوی ذی‌نفع محسوب می‌شود. ۲. سفارش‌دهنده: سفارش‌دهنده فردی است که تفکر و انگیزهٔ تولید و نشر آگهی را جهت انتشار آگهی در رسانهٔ (مدیا) مورد نظر به مرحلهٔ ظهور و سفارش می‌رساند. اگر بخواهیم با نگاه گسترده به واژهٔ رسانه بنگریم، حوزهٔ وسیعی از ابزارهای تبلیغ از یک برچسب و جاسوئیچی گرفته تا سینما و رادیو و تلویزیون و... را در برخواهد گرفت. سفارش‌دهنده می‌تواند خود صاحب آگهی و یا فرد دیگری (مانند بازاریاب، آژانس و...) باشد. بدین‌رو با توجه به میزان مسئولیتی که در روند سفارش آگهی به‌عهده دارد از حقوق و تکالیفی نیز برخوردار است. ۳. رسانه: چنانچه رسانه به‌عنوان ابزار تبلیغ دارای مدیریت و شخصیتی حقوقی باشد، آن نیز به‌نوبهٔ خود از حقوق و تکالیفی برخوردار خواهد بود. ۴. مصرف‌کننده: مصرف‌کننده یا استفاده‌کننده از موضوع مورد تبلیغ، از دیگر ارکان حقوقی روند تبلیغ است و به‌نوبهٔ خود از حقوق و تکالیفی برخوردار است. ۵. مخاطب تبلیغ: شامل گروه‌هائی از جامعه بوده (مخاطب خاص) و یا تمامی اقشار جامعه ممکن است مورد خطاب آگهی قرار گیرند. ۶. حکومت: علاوه بر ۵ رکن اصلی یاد شده، چنانچه موضوع آگهی به‌نحوی با مصالح جامعه در تلاقی قرار گیرد که بخش عمده یا تمامی جامعه را در برگیرد یا آن‌گونه که در همهٔ کشورها مرسوم است شئون اخلاقی و اجتماعی کشور و یا نظم عمومی آن کشورها را متأثر سازد، آنگاه حکومت (به مفهوم عام آن) به نمایندگی از سوی جامعه صاحب حقوق و تکالیفی خواهد شد.
ادامه مطلب...

تبلیغاتی که موجب فروش می شوند

من تبلیغات را نه به عنوان سرگرمی یا نوعی هنر، بلكه به عنوان یك اطلاع‌رسانی می‌بینم. وقتی یك آگهی تبلیغاتی را می‌نویسم، نمی‌خواهم بگویید كه آن را خلاقانه می‌بینید، بلكه دوست دارم آن را آن‌قدر جالب بیابید كه محصول موردنظر را بخرید. وقتی اسكینیز سخنرانی می‌كرد، مردم می‌گفتند: "چقدر خوب سخنرانی می‌كند"اما وقتی كه دموستنس سخنرانی می‌كرد، آنها می‌گفتند: "بیاید در برابر فیلیپ بایستیم." در كتابم با عنوان اعترافات یك مرد تبلیغاتچی كه در سال ۱۹۶۳ منتشر شد، داستان چگونگی پیدایش شركت اگیلوی و ماثر و اصولی را كه موفقیت اولیه ما بر آن مبتنی بود بیان كردم. آنچه كه زمانی چیزی بیش از یك بوتیك تبلیغاتی مبتكر در نیویورك نبود بعدها تبدیل به یكی از چهار شركت بزرگ تبلیغاتی در جهان با ۱۴۰ شعبه در ۴۰ كشور جهان شد. اصول ما به نظر كارا بود. اما من اینك پیرتر از آنم كه یك مجلهٔ فرانسوی مرا به عنوان تنها بازمانده از گروه مردانی كه به ظن آنها در خدمت انقلاب صنعتی بوده‌اند در كنار آدام اسمیت، ادیسون، كارل ماركس، راكفلر، فورد و كینز قرار دهد. آیا سن زیاد، از كیفیت كار من برای نوشتن درباره تبلیغات در دنیای امروز می‌كاهد؟ یا برعكس، این امر به من كمك می‌كند تا حقایق جاودانی تبلیغات را از روش‌های گذرای آن جدا كنم؟
ادامه مطلب...

تبلیغات در ایران

برای توصیف علمی ساختار تبلیغات در ایران، صنعت تبلیغات کشور را می‌توان به چهار بخش تفکیک کرد: ۱- دپارتمان‌های بازاریابی در مؤسسات تولید کالا ۲- کانون‌های تبلیغاتی ۳- سازمان‌های آگهی در رسانه‌ها ۴- محیط تبلیغات هر یک از این چهار بخش مسائل مخصوص به‌خود را دارد، هر چند در برخی موارد، مسائل ساختاری تبلیغات در کشور به هر چهار بخش مربوط می‌شوند.
ادامه مطلب...

آگهی های تلویزیونی و رمزهای موفقیت


آگهی تلویزیونی را چگونه بسازیم تا محصولاتمان را بفروشد؟ برای پاسخ به این سئوال باید به سراغ «دیوید اگیلوی» یکی از بنیانگذاران تبلیغات مدرن در آمریکا برویم. او بنیانگذار شرکت «اگیلوی و ماثر» است که امروزه این شرکت در بیش از چهل کشور دنیا شعبه دارد و بخش بزرگی از مشهورترین مارک های تجاری را تبلیغ می کند. تجربه عمیق «اگیلوی» در تبلیغات و بازاریابی از او چهره ای ساخته است که مورد مشورت بسیاری از شرکت ها، سازمان ها و حتی سیاستمداران قرار گرفته و وی در موفقیت بسیاری از مارک های تجاری جهانی نقش مهم و غیرقابل انکاری داشته است.
ادامه مطلب...

تبلیغات محیطی


تعریف: هر نوع تبلیغاتی که خارج از محیط‌های بسته اجراشده و درباره محصولات و خدمات ارائه‌شده یک کسب‌وکار اطلاع‌رسانی می‌کند.
تبلیغات محیطی برای ترویج محصول و خدمات شما در برخی از محیط‌های جغرافیایی خاص اثرگذاری بسیار خوبی دارد. در حالیکه تبلیغات بر روی بیلبوردها، نیمکت‌های اتوبوس و وسایل حمل‌ونقل می‌توانند برای کسب‌وکارهای کوچک بسیار مؤثر واقع شوند، اما باز هم هر کمپین تبلیغاتی محیطی با تابلو و علائم استفاده ‌شده نزدیکی و اطراف فروشگاه و دفتر کار خود شما آغاز می‌شود.
ادامه مطلب...

حس برند شما


تاکنون دقت کرده‌اید که وقتی یک کودک شروع به خندیدن می‌کند، خواه این موقعیت در یک کافه باشد، در یک ترمینال فرودگاه باشد یا حتی در صف صندوق یک فروشگاه باشد، تمامی خانم‌های حاضر در آن نزدیکی از کار خود سر برداشته و با نگاه خود کودک را دنبال می‌کنند؟ چنان است که گویی که همه آنها بگونه ای برنامه ریزی شده‌اند که باید به دنبال این صدا حرکت کنند.
ادامه مطلب...

آگهی تبلیغاتی و نکات حائز اهمیت


آژانس تبليغاتي درک درست تبلیغات یا حتی آموزش اصول و مبانی آن، باید با دیدی صحیح آغاز شود، تبلیغات فن فروشندگی است. اصول آن اصول فن فروشندگی است. موفقیت ها و شکست ها، در این دو حیطه، بر اثر دلایلی مشابه پدید می آیند. پس هر پرسش تبلیغاتی باید طبق استانداردهای فروشندگی پاسخ داده شود. بر این نکته تاکید می کنم. تنها هدف تبلیغات، افزایش فروش است.
سودآوری یا عدم سودآوری آن به میزان فروش بستگی دارد. تبلیغات برای ایجاد یک تاثیر کلی نیست برای ثبت نام شما در اذهان مردم نیست. برای کمک به فروشندگان دیگر شما نیست. با آن مثل یک فروشنده رفتار کنید. آن را مجبور به توجیه خود کنید. آن را با دیگر فروشندگان مقایسه کنید. هزینه و نتیجه را حساب کنید. بهانه ای را از یک فروشنده خوب نمی پذیرید، از آن هم نپذیرید. آنگاه چندان به خطا نخواهید رفت
ادامه مطلب...

آگهی های تلویزیونی ، تحلیلی


این مقاله نتيجه یك مطالعه نشانه شناختي در باره تبليغات تجاري تلویزیون است تا به این سوال پاسخ دهد كه تا چه ميزان این تبليغات كدهاي تعریف شده را رعایت مي كنند. توضيح آنکه تبليغات تجاري تقریباً از هنگام انتشار گسترده آنها از رسانه هاي ارتباط جمعي مورد توجه پژوهشگران و منتقداني از رشته هاي گوناگون قرار گرفته و در این حوزه ادبيات نيز شکل گرفته است. یکي از این زمينه هاي مطلاعاتی، علوم ارتباطات اجتماعي یا مطالعات رسانهاي است؛ از منظر علم و دانش ارتباطات، تبليغات تجاري شکلي از پيامهاي ارتباطي اقناعي است كه - در ساده ترین معني - هدف آنها ایجاد نگرش مثبت در مخاطبان یا مصرف كنندگان بالقوه یك پيام و در نهایت خرید خدمت یا كالایي است كه در یك رسانه خاص، نسبت به ترویج و تبليغ آن اقدام شده است.
ادامه مطلب...

هشت عامل تخریب‌کننده‌ی برند شما


آژانس تبلیغاتی ساخت تیزر

برند شما بسیار مهم است. برند، قسمتی از کسب‌وکار شماست که توسط مردم دیده می‌شود و به‌عنوان یک عامل اصلی به‌طور مستقیم روی جامعه‌ی هدف شما تأثیر گذاشته و می‌تواند افراد معمولی را تبدیل به مشتریان آینده‌ی شما کند. درعین‌حال عواملی هستند که به‌طورمعمول می‌توانند روی برندتان تأثیر منفی بگذارند یا مانع پیشرفت آن شوند یا حتی از مثبت دیده شدن ویژگی‌های خاص آن جلوگیری کنند.
ادامه مطلب...

خلاصه‌ شش مطالعه درباره آثار تبلیغات تلویزیونی


ثابت شده میزان تماشای تلویزیون در نوجوانان، با تعداد غذاهای ناسالمی که آنها مصرف می‌کنند ارتباط دارد. در برخی از کشورها پخش تبلیغات در خلال برنامه‌های با مخاطب کودک، ممنوع است. در استرالیا تبلیغ کالاهای خارجی از تلویزیون محدودیت دارد.
ادامه مطلب...

تبلیغات تلویزیونی چرا مؤثرند؟


تبلیغات رک و پوست کنده اند. کارکرد مشخصی دارند و از ایفای این کارکرد خجالتی به خود راه نمی دهند. محصولی داریم که باید به فروش برسد و وظیفه ی اطلاع رسانی درباره آن با ماست. زمین و زمان هم شهادت می دهند که تبلیغات در کارشان بسیار مؤثر هستند. تبلیغات تلویزیونی را باید محل تقاطع دو ساختار عظیم دانست: اول، کمپانی های بزرگ و دوم، شبکه های تلویزیونی خصوصی که پایه اقتصادی شان متکی بر پول تبلیغات است. به لحاظ جغرافیایی این دو خط بیشتر از همه در ایالات متحده ی امریکا به هم می رسند؛ سرزمینی که هم دارای بزرگ ترین کمپانی های صنعتی و مالی است و هم به نسبت سایر کشورهای جهان دارای بیشترین شبکه های خصوصی است. صنعت تبلیغات یکی از بزرگترین کسب و کارهای امور است. به گفته ی آمار از سال 1998 روزانه حدود 4 هزار اثر تبلیغی از برابر دیدگان مردم عبور می کند. از سال 2004 شبکه های بزرگ از هر ساعت برنامه حدود 28 دقیقه ی آن را به فروش رسانده اند از کجا به کجا رسیدیم؟
ادامه مطلب...

شناخت سير تحول آگهي‌هاي تجاری تلويزيون


در دنياي امروز ، تبليغات جزء جدا نشدنی اجتماع در كشورهاي توسعه‌يافته و جهان سوم است . ريشه‌هاي نفوذ تبليغات را مي‌توان در همه شاخه‌هاي زندگي بشر امروزديد ازجمله هنر ، فن آوری و همين‌طورعرضه اجناس توليدشده و … . با پيشرفت روزافزون علوم مختلف كامپيوتري (اينترنت) و راه‌اندازي تلويزيون‌هاي ماهواره‌اي ارتباط بيشتري بين آگهي‌دهنده و مصرف‌كننده برقرار شده اما در اين ميان توجه به نقش تلويزيون که به عنوان قراگيرترين رسانه جمعی که مهمتر از مطبوعات و رسانه های ديگر است را نمي‌توان ناديده گرفت . سودآوري تبليغات در تلويزيون براي صاحبان شبكه‌ها و همين‌طور ارتباط آسان با مخاطب ومشتری و فروش بهتر محصولات، براي صاحبان آگهي‌ها ، تلويزيون را بيش از پيش مورد توجه بوده است . بر اساس همين تقاضا است كه عرضه اطلاعات به صورت حرفه‌اي نمايان شده و كساني كه مي‌خواهند براي آگهي و پخش محصولي از تلويزيون برنامه‌اي بسازند بايد از اطلاعات ، معلومات ، مهارت و تخصص ويژه‌اي در اين زمينه برخوردار باشند كه چگونگي استفاده از ابزار ، رنگ‌ها ، صدا ، حركت و تصوير را براي انتقال پيام به گيرنده بشناسند. هرچند كه تبليغات نبايد به‌گونه‌اي باشد كه جامعه مخاطبان را "مصرف‌زده" كند و او را دچار از خودبيگانگي فرهنگي ننمايد و ارزش‌ها را ضدارزش و ضدارزش‌ها را ارزش جلوه ندهد . در بسياري از آگهي‌هاي تجارتي تلويزيوني، استفاده از ابزار بهتر و زيباتر ( انسان ، انيميشن ، منظره ، دكور و … ) بيش از معرفي كالا مورد توجه قرار مي‌گيرد . بدين‌ترتيب برنامه‌سازان از يك محصول كوچك و بي‌اهميت به دروغ چنان محصولي مي‌سازند كه مخاطب با يكبار خريد از استفاده دوباره آن پشيمان مي‌شود.
ادامه مطلب...

تاریخچه عکاسی تبلیغاتی


اولین تبلیغات تصویری بی شک فعالیت خود را از غارهایی آغاز کرد که انسان های اولیه در آن سکنی می گزیدند.نقاشی بر روی سنگ ها و بسیاری از سنگ نبشته های تصویری نظیر تصاویر شکار، پرورش حیوانات و اهلی کردن حیوانات وحشی، همگی نمونه تبلیغات تصویری از توانمندی های انسان اولیه بوده است.چنانچه انسان کنونی و هم عصر ما دیگر بار، باز به هزاران سال قبل رجوع کند بی شک به قدرت بیان اهداف و جلب اطرافیان گذشتگان پی می برد که فقط با زبان تصویر و تصویری بوده است، اما در زمان حال دیگر سطوح نوشتاری آن چنان که باید و شاید دیگر توان جلب توجه بینندگان را ندارد. زیرا فرصت کم است و حوصله ها کوتاه و وقت مطالعه کم. دنیای امروز توان خواندن خود را در سطح یک ورق زدن کاهش داده و باید بتوان در همان ساعت کوتاه پیام خود را رساند و این رسالت تصویر است که باید تاثیر خود را با کوتاه ترین زمان بگذارد و آری انسان امروز مجذوب تصویر است.عکاسی با پیدایش خود در سال ۱۸۱۶ تا به امروز هزار راه و بیراهه را آزموده ولی عکاسی تبلیغاتی که شاید جزو آغازین این فرآیند بوده ریشه دارترین قسمت این هنر است. ابتدایی ترین تصاویر، تصاویری است که زندگی مردم را به تصویر می کشد. کار یک کشاورز، فعالیت یک صنعتگر و حمله نظامی و… حاصل این نوع عکاسی را می توان در زمره عکس های مستند تبلیغاتی دانست.
این سبک خود آغاز رویکردی است که امروزه به هزاران شکل درآمده است که هر کدام دارای ابزار و فن خاص خود است. بیان اسم عکاسی تبلیغاتی برای هر شنونده ای یادآور تصاویری است بسیار ساده و کوتاه در ذهن. تصویر برچسب بر روی قوطی کنسرو. دونده ای بر روی جعبه کفش یا کودکی شاد بر روی جعبه خوراکی. ولی هر چه هست در هزاره سوم، تبلیغات و مخصوصا تبلیغات بصری، خود به ابزاری قدرتمند در جوامع بشری تبدیل شده است. در حال حاضر عکاسی تبلیغاتی و تصویر تبلیغاتی جای خود را در صفحات مهم مجلات یافته، پوسترهای آگهی های تبلیغاتی تمام شهرها را در زیر سیطره خود درآورده و خبر گشایش استودیوهای بزرگ و پر زرق و برق هر روز به گوش می رسد.
تبلیغات بصری حالا گام های خود را استوارتر می گذارد، چون یافته است که این فن حتی در جوامع اقتصادی که شریان یک ملت است نفوذ کرده و حتی جوامع سیاسی را تحت سلطه خود درآورده است.
و به همین خاطر آن چنان بزرگان ملل مختلف خود را در تیررس لنزها قرار می دهند که حتی به نتیجه کار هم فکر نمی کنند چون با تمام وجود به نتیجه این نوع تبلیغات اطمینان کامل دارند.
پس، از ابتدای بشریت از زمان پیدایش انسان غارنشین، تبلیغات تصویری به وضوح پدیدار بوده است.
ادامه مطلب...

عکاسی تبلیغاتی و صنعتی


اهیت کار عکاسان تصویرهایی را تولید و حفظ می کنند که منظره ای را به تصویر می کشند، داستانی را بازگو می کنند یا حادثه ای را ثبت می کنند. برای خلق عکسهایی با کیفیت تجاری، عکاسان باید تخصص فنی و خلاقیت را با هم داشته باشند. ایجاد یک تصویر موفق نیاز به انتخاب و ارائه سوژه ای با توانایی تاثیر گذاری خاص و انتخاب تجهیزات مناسب دارد. به عنوان مثال، عکاسان ممکن است با نورپردازی ظاهر یک سوژه را تقویت کنند و یا با تار کردن پس زمینه توجه بیننده را به جنبه خاصی از تصویر معطوف کنند. امروزه،‌ بسیاری از دوربین های عکاسی شرایطی مانند سرعت دیافراگم و بازی دریچه نور را خود بخود تنظیم می کنند. آنها همچنین به عکاس اجازه می دهند تا این تنظیم ها را به صورت دستی انجام دهد تا بتواند به خلاقیت و کنترل فنی بالاتری برروی فرایند تصویر برداری دست یابد. علاوه بردوربین های خودکار و دستی، عکاسان از مجموعه ای از فیلم ها، عدسی ها و تجهیزات ـ از فیلترها، سه پایه ها و فلاش ها گرفته تا وسائل نورپردازی خاص استفاده می کنند.
ادامه مطلب...

تبلیغات و اگیلوی


ساخت تیزر تلویزیونی

اگلیوی در 39 سالگی وارد حرفه تبلیغات شد و تا آن زمان شغل های بسیار مختلفی را امتحان کرد. از فروختن بخاری درب منازل تا سرآشپزی در پاریس. آنچه اگیلوی بدان اعتقاد داشت تبلیغ مشتری پسند بود . دیوید مکنزی اگیلوی یکی از بزرگ ترین مردان صنعت تبلیغات در قرن بیستم بود . او یک مدیر تبلیغاتی برجسته بود.
دیوید مکنزی اگیلوی یکی از بزرگ ترین مردان صنعت تبلیغات در قرن بیستم بود . او یک مدیر تبلیغاتی برجسته بود؛ تا جایی که به وی لقب «پدر تبیلغات» داده شد. در سال 1962 مجله تایم او را جادوگر تبلیغات معرفی کرد. وی به دلیل جملات نغزی که در مورد تبلیغات به کار می برد بسیار شهرت داشت و جملات وی به «اگیلویسم» مشهور شده بود. وی در 39 سالگی وارد حرفه تبلیغات شد و تا آن زمان شغل های بسیار مختلفی را امتحان کرد. از فروختن بخاری درب منازل تا سرآشپزی در پاریس. آنچه اگیلوی بدان اعتقاد داشت تبلیغ مشتری پسند بود . دیوید مکنزی اگیلوی یکی از بزرگ ترین مردان صنعت تبلیغات در قرن بیستم بود . او یک مدیر تبلیغاتی برجسته بود؛ .
ادامه مطلب...

بهترین شعارهای تبلیغاتی


در این مقاله سعی داریم پنج شعار تبلیغاتی از پنج شرکت و موسسه معتبر جهانی را با یکدیگر مورد بررسی قرار دهیم. این شعارها را می توان شعارهای فوق العاده اثر گذار در زمان خود دانست.
۲۲ دقیقه از وقتتان را به ما بدهید تا جهان را به شما بدهیم این شعار تبلیغاتی ایستگاه رادیویی WINS در نیویورک بود که یک پیشنهاد فوق العاده برای شنوندگان محسوب می شد. این ایستگاه رادیویی با این شعار می گوید شما عجله دارید اما قطعاً تمایل دارید از اخبار جهان مطلع شوید. اگر بتوانید در ابتدای صبح و هنگام رفتن به محل کار خود به رادیوی ما گوش دهید بقیه وقت روزتان را هدر نخواهید داد و در طی مسیر، کلیه خبرهای جهان را خواهید شنید و در وقت شما صرفه جویی می شود. توجه داشته باشید که یک شعار عالی و برجسته گاهی اوقات باید بطور ضمنی بیان شود چرا که قدرتمند تر از بیان دقیق مسئله است. اگر مخاطب خود بعضی از خط چین ها را در ذهنش به هم متصل کند شعار بطور ماندگارتری در ذهن او خواهد نشست. شعار ایستگاه رادیویی WINS چنین خاصیتی دارد.
ادامه مطلب...

معرفی یکی از بهترین آژانس های تبلیغاتی دنیا


آژانس تبليغاتي Saatchi & Saatchi از يك آژانس تبليغاتي كوچك در لندن در سال 1970 كار خود را شروع كرد و در ادامه به يك شركت خلاق جهاني فعال در زمينه ارتباطات با مركزيت نيويورك تبديل شد. اين آژانس تبليغاتي 130 دفتر در 70 كشور جهان داشته و بيش از 6500 كارمند براي آن كار مي كنند. Saatchi & Saatchi بخشي از Publicis Groupe، سومين گروه بزرگ ارتباطاتي در سرتاسر جهان است.
اين آژانس در قالب يك شبكه ارتباطاتي يكپارچه طيف كاملي از خدمات مختلف را ارائه داده و با شش عدد از ده تبليغ كننده بزرگ جهان و به طور كلي با 50 مشتري مهم كار مي كند. كارمندان اين آژانس در صدد هستند تا مردم را عاشق محصولات و خدمات مشتريان خود بكنند. از طريق ارائه ايده هاي خلاقانه در همه رسانه ها و با رعايت قوانين موجود، Saatchi & Saatchi قصد دارد تا برندها را به چيزي غير عادي يعني نشانه عشق و علاقه تبديل كرده و وراي عقل و منطق، حس وفاداري را بين مردم به وجود آورند. به اين ترتيب جهان به مكاني بهتر براي زندگي تبديل خواهد شد.
ادامه مطلب...

آگهی های تبلیغاتی و عوامل ساخت آن

تلویزیون یکی از اثر بخش ترین رسانه ها دشاید اگر شما صاحب یک مغازه کوچک یا یک تولیدی کوچک باشید برای تبلیغ خودتان به فکر چاپ یک بنر کوچک یا تراکت می افتید و اگر به فتوشاپ یا کرل دراو وارد باشید در عرض چند ساعت تلاش یک آگهی یا بنر آماده می کنید و به خیال خودتان یک تبلیغ ایجاد کرده اید. اما تبلیغات چیزی فراتر از این هاست.
تبلیغات چیزی بسیار فراتر آن است. برنامه تبلیغاتی در واقع یک برنامه هماهنگ و جامع است که به دنبال برآورده ساختن اهداف ترفیعی شرکت بوده و در نتیجه مجموعه ای از آگهی های تبلیغاتی است که از رسانه های مختلف و در یک دوره زمانی پخش می شوند. اگر چه ممکن است بر یک آگهی استوار باشداما اغلب از چندین پیام در آگهی ها به گونه ای استفاده می شود که که احساس یکسانی را برای مخاطبین فراهم آورند.
ادامه مطلب...

تبلیغات و زبان بدن

به مخاطب خود نشان دهید که به کجا باید نگاه کند؟ معمولا در یک تبلیغ یک هدف اصلی و مرکزی برای دنبال کردن وجود دارد – مثلا “اینجا کلیک کنید” یا معرفی یک محصول و این در حقیقت جایی است تمرکز مشتری باید به آن جلب شود. اغلب یک روش غیر کلامی برای جلب مشتری به تمرکز بر هدف شما وجود دارد: مثلا می توانید در تبلیغات خود از تصویر شخصی استفاده کنید که به آن نقطه مورد نظر نگاه می کند. بطور غریزی انسان ها تمایل به نگاه کردن به چیزی دارند که دیگران هم در حال نگاه کردن به آن می باشند. پس اگر از گزینه ای تحت عنوان “اکنون خرید کنید” در متن تبلیغات خود استفاده کرده اید یا محصول یا حتی نام برند خود نشان داده اید، می توانید از یک مدل تبلیغاتی هم در کنار آن استفاده کنید که به پیشنهاد شما یا شعار استفاده شده توسط شما در این تبلیغ نگاه کند:
ادامه مطلب...

تبلیغات تجاري در اقتصاد امروز ایران

بخش اول، اصول مکاتب اقتصادي حاکم بر جهان امروز اول، مکتب اقتصاد دولتی:
مکتب اقتصاد دولتی، ترکیبی از نظریه ماتریالیسم هگل 1 و نظریه اشتراکی مارکس 2 است که تحت نام سوسیالیسم در شوروي سابق و اکنون در چین، کره شمالی و کوبا حاکم است. مکتب اقتصاد دولتی بر چهار اصل استوار است: 3 -1 نفی سرمایهداري خصوصی به هر میزان -2 دولتی شدن منابع ثروت و گسترش اختیارات دولت -3 تسلط طبقه محروم از جمله طبقه کارگر بر ساختار سیاسی و اقتصادي -4 توزیع نیازهاي آحاد جامعه توسط دولت
ادامه مطلب...

تبلیغات و بازاریابی در رسانه هاي اجتماعی

بازاریابی از طریق رسانه هاي اجتماعی، یکی از راه هاي جدیدي است که رشد نظام هاي ارتباطی و اطلاعاتی الکترونیکی و دنیاي مجازي به روي سازمان ها گشوده است. در این مقاله رسانه هاي اجتماعی در دو حوزه مورد بررسی قرار گرفته اند. ابتدا به تعریف کلی، ارکان و انواع رسانه هاي اجتماعی پرداخته و در بخش دوم، اهداف و ارکان بازاریابی در این رسانه و مزایاي تبلیغات در رسانه هاي اجتماعی را بیان کرده ایم. در پایان دستاورد هاي بازاریابی در رسانه هاي اجتماعی مطرح شده است.
ادامه مطلب...

تبلیغات ایران ،نقاط قوت و ضعف

ابتدا لازم است اشاره اي داشته باشم به این که بنا به ضرورت و پیشنهاد شوراي سیاست گذاري همایش صنعت تبلیغات، لازم شد تحقیقی درباره نقاط قوت و ضعف تبلیغات کشور صورت گیرد. در این رابطه با بسیاري از بزرگان عرصه تبلیغات و همچنین شرکت هاي تبلیغاتی، استادان، شرکت هاي صاحب آگهی ارتباط برقرار شد و حتی مردم به عنوان مخاطبان و مصرف کننده نهایی فعالیت هاي تبلیغاتی نیز در این تحقیق حضور داشتند. گفتنی است تا حد امکان و دسترسی به صاحب نظران عرصه تبلیغات، گفت وگوهایی مناسب در این ارتباط انجام شد و نتیجه تحقیق با توجه به تعداد مصاحبه هاي انجام شده، قابل استناد است.
ادامه مطلب...

تبلیغات و جایگاه رفتار مصرف کننده

اچکیده: در بخش عرضه در صنعت تبلیغات، امروزه چالش اصلی، جلب توجه مخاطبان است. مشتریان وقت زیادي ندارند و خیلی از آنها به بسیاري از تبلیغات توجهی نمی کنند. بنابراین چالش اصلی در این است که راه هاي جدیدي براي جلب توجه مشتریان و نفوذ نشان هاي تجاري در ذهن آنها پیدا کرد. به عنوان طرف تقاضا دریافت کننده تبلیغات ، امروزه چالش اصلی صنعت تبلیغات، تمرکز تکراري بر جنبه متقاعد ترغیب کننده تبلیغات به هر شیوه اي و بدون توجه به نیاز مخاطبان است. مردم روزانه با صدها پیام تبلیغاتی مواجه می شوند که تلاش می کنند از آنها دوري کنند. برخی از مواردي که تصور می شود به آن دلایل تبلیغات تجاري کارکرد خود را از دست داده اند، عبارتند از: رشد بی رویه و نابهنجار آگهی هاي تبلیغاتی، افزایش شبکه هاي رادیویی و تلویزیونی، قابلیت جستجوي شبکه هاي مختلف، کاهش ساعات تماشاي تلویزیون و شنیدن رادیو توسط بخشی از مخاطبان، تغییر فرهنگ و نگرش مردم، ظهور شبکه هاي و مبتنی بر سودآوري است؟، « تجاري » اجتماعی در فضاي وب، ... . آیا کارکرد صنعت تبلیغات، فقط در جامعه، چه جایگاهی در کارکردهاي صنعت تبلیغات دارد؟، ... به طور کلی جایگاه رفتار « فرهنگ سازي » مصرف کننده در صنعت تبلیغات، در شرایط اقتصادي امروز چیست؟
ادامه مطلب...

تبلیغات و نقش رسانه ها

همانطور که همه می دانیم رسانه ها در به روزرسانی تبلیغات نقش مهمی دارند. رسانه ها هستند که پیام تبلیغاتی ما را به صورت مستقیم و غیرمستقیم به مخاطب می رسانند. این موضوع را از دو دریچه می توان نظاره کرد. یکی در حوزه سیاست گذاري و مدیریت رسانه ها که نگرشی کلی و کلان است که ما اساساً چه رسانه هایی داشته باشیم، چه فرصت هاي تبلیغاتی داشته باشیم و چه فرصت هاي آشکار و پنهان براي یک رسانه داشته باشیم. نگرش دومی که در این سخنرانی دنبال آن هستیم، نگرش سطح خرد است، یعنی اینکه به عنوان یک کارفرما در داخل سازمان چگونه تصمیم گیري کنیم که در چه رسانه اي تبلیغ بکنیم یا نکنیم. شاید مهمترین تصمیم در حوزه تبلیغات، انتخاب رسانه باشد. اگر رسانه را درست انتخاب نکنید، پیام شما به گوش مخاطب نخواهد رسید، اما باید توجه داشت که توجه صرف به رسانه به تصور اینکه با نگاه دقیق به حوزه رسانه تمام مشکلات تبلیغاتی ما حل می شود نیز درست نیست. الگو هاي کلاسیک تبلیغات را بررسی کنید. به هر شکل در حوزه پیام و هدف گذاري باید دقت صورت بگیرد. مشکلی که در حوزه تبلیغات ایران وجود دارد، این است که مانند یک بدنساز که به طور متعادل روي تمام عضلات بدنش کار نکرده، اعضاي مختلف تبلیغات نیز به شکل یکنواخت و همسان رشد نکرده اند. پیام، رسانه، بودجه بندي و... مسائلی است که باید به آنها به صورت کاملاً متعادل و یکنواخت پرداخت.
ادامه مطلب...

تبلیغات و راهکارهای رسیدن به فروش

روزي » : چندین سال پیش آلوین تافلر، نویسنده و پژوهشگر بزرگ اقتصادي و اجتماعی معاصر گفت .« خواهد رسید که یک دستگاه پیچیده فنی را هم بدون تبلیغات نتوان فروخت نکته اي که در این گفته مستتر است، این است که دست اندرکاران علمی تبلیغات و آنان که این مقوله بین رشته اي را نه فقط با تجربه، بلکه در سطوح بالاي علمی و دانشگاهی آموخته اند، معتقدند که فروش کالاهاي صنعتی و پیچیده اصولاً مشکلی ندارد، زیرا منطق و احساس یک نیاز خاص، خریدار را به خرید وادار می کند و تبلیغات در این زمینه نقش تعیین کننده اي ندارد، زیرا وقتی در یک خط تولید، دستگاهی موردنیاز باشد یا قطعه اي باعث بهبود کیفیت محصول شود، همین انگیزه براي خرید کافی است و حتی اگر چندین عرضه کننده هم وجود داشته باشند، صرف کیفیت مطلوب کالا و عملکرد بهتر، باعث انتخاب خواهد شد. ولی در مورد کالاهاي مصرفی بی دوام و اقلام سوپرمارکتی و هرچیزي که بتواند در قفسه فروشگاه هاي عمومی قرار گیرد و صرف نمایش و اطلاع رسانی باعث ترغیب مشتري و ایجاد انگیزه خرید شود، تبلیغات می تواند آمادگی اولیه را به وجود آورد. اگر پیش از این مرحله نیز، در بیان و اطلاع رسانی نسبت به صفات و ویژگی هاي محصول و احیاناً تمایز آن نسبت به سایر کالاهاي رقیب، فعالیت هاي تبلیغاتی سازمان یافته در قالب یک کمپین اجرا شود، به طور قطع باعث متقاعد شدن مصرف کننده و فروش محصول خواهد شد، اما امروز، روزي است که حتی یک دستگاه پیچیده فنی را به لحاظ رقابت فشرده بین عرضه کنندگان و تنوع محصولات بدون فعالیت هاي ترغیبی و اقناعی نمی توان فروخت.
ادامه مطلب...

تبلیغات و تاثیر گذاری بر ذهن مخاطب

چنانچه بازیگران صنعت تبلیغات را به دو بخش کلی تقسیم کنیم، بخش اول خریداران و مصرف کنندگان را شامل می شود (یعنی قریب به اتفاق ما) و بخش دوم نیز شامل شرکت هاي تجاري و به عبارتی تبلیغ دهندگان است. اغلب اوقات تصور ما (بخش اول) بر این است که هر زمان یک محصول را خریداري می کنیم، کاملاً هوشیارانه و منطقی تصمیم گرفته ایم. به این تعبیر که تبلیغات شرکت هاي تجاري هیچ تأثیري در نوع انتخاب ما نداشته و کالاي مورد نیازمان را کاملاً آگاهانه انتخاب و تهیه می کنیم. از طرف دیگر وقتی رفتارهاي شرکت هاي تجاري و تبلیغ کنندگان مورد بررسی قرار می گیرد، ملاحظه می کنیم برنامه هاي تبلیغاتی را به طور جدي در دستور کار دارند و سالانه بودجه هاي زیادي صرف امور تبلیغاتی می کنند. این سوي میدان بودجه زیادي صرف امور تبلیغاتی شده و این کار مرتباً تکرار می شود. آن سوي میدان نیز خریداران، تبلیغات را بی اثر دانسته و تصمیمات خرید خود را مستقل از فعالیت هاي تبلیغاتی می دانند. موضوع چیست؟ مخاطبان و مصرف کنندگان سخت در اشتباهند یا تبلیغ کنندگان بی جهت پول خود را دور می ریزند؟ پاسخ این سؤال در تأثیرات ناهشیارانه تبلیغات بر ذهن خریداران نهفته است. حال چگونه تبلیغات می تواند تا به این حد ناآگاهانه و در عین حال اثربخش عمل و رفتاري را در مردم تقویت کند که از قبل طراحی شده، موضوعی است که در این سخنرانی به اجمال به آن خواهم پرداخت.
ادامه مطلب...

آگهی های بازرگانی و لزوم ایجاد اخلاق حرفه ای

چکیده: یکی از مفاهیم شایع در فلسفه اخلاق، مفهوم مسئولیت است. مسئولیت به معناي در معرض بازخواست بودن است و با وظیفه و تکلیف ملازم است. این وظایف و مسئولیت ها باید در پرتو اخلاق حرفه اي که یکی از عواملی است که نقش حیاتی در شایستگی و بایستگی حرفه ها دارد، تحقق یابد. اخلاق حرفه اي دربرگیرنده مجموعه اي از احکام ارزشی، تکالیف رفتار و سلوك و دستورهایی براي اجراي آنهاست. صنعت تبلیغات، با توجه به پیشینه تاریخی و نیز مبانی فلسفه اجتماعی خود از اصول کاري و اخلاق حرفه اي خاص برخوردار است و این مهم جایگاه ارزشمندي را در این حرفه به خود اختصاص داده است. مقاله حاضر پس از بیان تعاریفی از اخلاق، لزوم و ضرورت آن در حیات بشري، صنعت تبلیغات و حوزه هاي مربوط به آن؛ اهمیت پایبند بودن به اصول و قواعد اخلاق حرفه اي در مسائل و موضوعات مختلف این صنعت را متذکر و به شناخت و آگاهی هرچه بیشتر پاره اي از مهمترین وظایف و مسئولیت هاي صاحبان کالا و خدمات و همچنین پدیدآورندگان و مؤلفان تبلیغات در پرتو اخلاق حرفه اي کمک می کند و به عنوان راهنماي کاري آنها، موجب شناخت عموم جامعه از فعالیت هایشان را فراهم می سازد.
ادامه مطلب...

تیزرهای تلویزیونی فروش مستقیم(تی وی شاپ)

پیشرفت روزافزون فن آوري اطلاعات و ارتباطات و همگرایی بین این دو، تحولات نوینی را در عرصه تجارت ایجاد کرده است. دنیاي پیش رو، دنیایی است که در آن مرزهاي زمان و مکان داد و ستد متحول می شود و هر کس می تواند به کمک ابزارهاي نوین و فن آوري ارتباطات، نیازها و خواسته هاي خود را در هر شرایطی برآورده سازد. امروزه تلویزیون (و حتی دیگر رسانه ها) علاوه بر کارکردهاي اولیه، براي نیل به اهداف جالب و جدیدي به کار گرفته می شوند. یکی از اهداف تأسیس کانال هاي تلویزیونی، فروش کالا است. شبکه اي که به مثابه ویترین یک فروشگاه بزرگ و زنجیره اي عمل می کند و شما می توانید در حالی که در منزل و روي مبل راحتی خود استراحت می کنید از این فروشگاه تلویزیونی دیدن کرده و در همان حال از آن خرید کنید، بدون اینکه لازم باشد از منزل خارج شوید!
ادامه مطلب...

تبلیغات موفق تاثیر گذار در ایران

شما هر روزه خرید هاي متفاوتی انجام می دهید. گاه براي خود، برخی موارد براي دوستان و گاه به سفارش اشخاص دیگر. حال سؤال ما از شما این است که: چه چیز باعث می شود شما محصولی را خریداري کنید؟ تحت تأثیر کدام رسانه و تبلیغ اقدام به این کار کردید؟ آیا اصولاً به تأثیرات تبلیغات، آگاهی دارید یا این که خود را از آن مصون می دانید؟ به نظر شما کدام رسانه بیشترین تأثیر را روي مخاطبان می گذارد؟ آیا در همین لحظه می توانید نام چند شرکتی که تبلیغ شان در تلویزیون یا تابلوهاي تبلیغاتی که در مسیر محل کار تا منزل تان قرار داشته است را به خاطر بیاورید؟ آنچه باعث می شود که شما آن تبلیغ را به یاد بیاورید و برایتان جذاب باشد، یا بالعکس زیاد برایتان چیزي که براي رسیدن به آن باید بسیار تلاش . خلاقیت جالب نباشد، عنصر مهم و حیاتی است به نام کرد و شرایطی را فراهم نمود. آنچه مسلم است مردم به خاطر تبلیغات، روزنامه نمی خرند یا تلویزیون را به خاطر تبلیغاتش نگاه نمی کنند. بسیاري از نامه هاي تبلیغاتی و تراکت ها بدون خوانده شدن به سطل آشغال انداخته می شوند. بیشتر مردم بدون توجه از کنار پوستر هاي نصب شده عبور می کنند و بسیاري از وب سایت ها بازدیدکننده چندانی ندارند. در واقع مخاطبان از هرگونه تبلیغاتی فاصله می گیرند. در چنین مواردي تبلیغات، وظیفه مهمی بر عهده خواهد داشت. در این حالت اولویت اول، جذاب بودن آگهی است تا از این طریق بتواند توجه مخاطبان را به خود جلب کند.
ادامه مطلب...